Menü

BAŞKANIN MESAJI

Geçtiğimiz 4-5 Mayıstaki yoğun seçim günlerinin ardından herkese bir kere daha “merhaba”
İstanbul’un yeminli mali müşavirleri olarak büyük bir olgunluk içerisinde tamamladığımız seçimlerden sonra şimdi yeni bir üç yıllık dönemin ilk günlerinde olmanın heyecanı içerisindeyiz.

Genel kurullar, biz
http://istanbulymmo.org.tr/resimler/kategori/vehbikarabiyik.jpgim Odamızın da kimliğini taşıdığı sivil toplum kuruluşlarının belirli dönem sonlarında -bir açıdan- “geçmişi” ve gidişatı” değerlendirme günleridir.
Hani biz insanların bile zaman zaman; geriye bakıp yaptıklarını, ileriye bakıp gelecek hakkındaki düşüncelerini gözden geçirdikleri günler vardır ya…
Geçmiş için
“ben neyi de yapsaydım” ya da “keşke şunu yapmasaydım” diye düşündükleri zamanları kastediyorum…

İşte Oda’larda da öyle
Birer “tüzel” kişilik olmalarına karşılık, Odalar da üyeleri üzerinden aynı şeyleri düşünürler adeta.

Öyle ya…
O genel kurullarda üyeler bir araya geliyor, bu önümüzdeki dönem şunları şunl
arı yapalım diye kararlar alıyor ve bu alınan kararlarını uygulatmak üzere seçtikleri yönetim kurullarına hem yetki hem görev hem sorumluluk veriyorlar.
Sonra o dönem bitiyor, günü geliyor ve yine bir genel kurul…
Toplanın bakalım deniyor tüm üyelere, toplanın ve değerlendirin bakalım “biz ne istemiştik ne oldu?” “aldığımız kararlarla nereden nereye gelebildik?” “Görevlendirdiğimiz kurullar ne kadar başarılı olabildiler?”
“Göreve getirirken doğru seçimler mi yapmışız?”

Bir nevi “hesap günleri”
Kimlerin hesap gü
nleri derseniz tabii ki seçenlerin de seçilenlerin de…
Çünkü Odaların başarısı, sadece seçilen kurulların ne ölçüde başarılı olduğunun anlaşılması değil, onları seçen üyelerin bu genel kurullarda göreve getirdiklerini de ne kadar isabetle seçmiş olduğunu anlaşılmasına bağlı.

Bu yıl 30. Yaşına girerek bir olgunluk dönemine geçen Odamızın 4-5 Mayıs günlerinde yaptığı 24. Genel Kurul, övünerek söyleyebiliriz ki; seçenleri ve seçilenleri ile gerçekten başarılı bir sınav verdi.
Bizleri bir önceki genel kurulumuzda yönetim, denetim ve disiplin kurullarına seçerek görev veren üyelerimiz, geçtiğimiz son üç yılın icraatını ittifakla kabul  ve ibra ederek hem görevlendirdikleri üyelerimizi onurlandırdılar hem daha önceden kendi yaptıkları seçimlerin ne kadar isabetle yapılmış olduğunu, vardıkları kararlarında ne kadar haklı olduklarını gördüler.


Genel kurulumuzda ancak bir hizmet yarışında yer alma dileği sayılabilecek bazı adaylık istekleri dışında seçimlerimiz büyük bir olgunluk ve görüşlerde birliktelik içerisinde geçti.

Ama daha da iyi şeyler yaşayıp bundan daha da başarılı bir hikayemiz
neden olamasın?
Örneğin Odamızın maliye ve ekonomi politikalarında daha ağırlıklı bir düzeye çıkarılabilmesi, üyelerimizden daha çok yararlanılabileceğinin anlatılabilmesi, dolayısıyla daha da el üzerinde tutulabilmesi, mesleki standardının daha iyi anlaşılıp kabul görmesi, üyelerimizin çoktan hak ettikleri piyasa payına kavuşturulabilmiş olmaları gibi…

Türkiye maalesef siyaseten de, ekonomik olarak da oldukça kırılgan bir dönemden geçiyor. O hepimizin istek duyduğu, mutlaka olmalı dediği şeyler bugün koca bir iş alemi için, çok köklü kurumlar için bile ancak kısmen yaşama geçebiliyor.

Dolayısıyla bizimki gibi bir ayağı maliye-ekonomi bürokrasisine, bir ayağı Türkiye ekonomisinin istikrar ve gelişmesine bağlı ve henüz 30. Yılında bir meslekte amaçladığımız her şeye ulaşabilmek kolay olmuyor.

Ama bu konularda bir önemli avantalımız var: Biz bu ülkede hesabını en iyi yapan, gerçekleri en iyi değerlendiren bir mesleğin mensuplarıyız ve her şartta birlik ve beraberlik içerisinde yolumuza devam ediyoruz.
Ve yine Genel Kurullarımızda görüyoruz ki seçimlerimizde de seçilenlerimizde de hep ittifak halindeyiz, koşullar elverdiği ölçüde çıtamızı daha yükseğe taşıma gayretindeyiz ve kendimizden eminiz.

Geçtiğimiz 24. Genel Kurul, bize bunu gösterdiği gibi gayretlerimizi, başarımızı, birlikteliğimizi daha da ileri taşıma konusundaki inancımızı hem tescil etmiş hem bizlere şevk vermiştir.

24. Genel Kurulda üç yıllık görev süresini tamamlamış olan kurullarımızı kutlarken, tabii ki mazhar oldukları takdirler dolayısıyla bu kurullarda tekrardan yer ve görev alan üyelerimizle bu kurullarımız yeni katılan arkadaşlarımıza yeni dönemde başarılar diliyor, tüm üyelerimize saygılar sunuyorum.

Vehbi KARABIYIK
Başkan

Asmalı Mescit Mah. İstiklal Cad. Deva Çıkmazı No:1
P.K. 34430 Beyoğlu / İstanbul
Bilgi Almak İçin
istanbulymmo@istanbulymmo.org.tr
istanbulymmo@hs03.kep.tr
0212
251 60 90
© Copyright 2021 | İYMMO İstanbul Yeminli Mali Müşavirler Odası | www.istanbulymmo.org.tr